4k tv

4K TV Nedir ve Çözünürlüğü Ne İşe Yarar?

4K TV nedir ve çözünürlüğü ne ifade eder konusu pek çok kişi tarafından merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bu noktada biz de sizler için yaptığımız araştırmayı en iyi şekilde sizlere açıklamaya çalışacağız.

4K TV Nedir ve Çözünürlüğü Ne İşe Yarar?

Yüksek çözünürlüğe sahip televizyon monitör projeksiyon vb. görüntü sistemleri insanlar tarafından sıkça tercih ediliyor. Canlı ile dinamik renkler beraber görüntüleme yapmaları sebebiyle birden artışlı olan kullanıcının beğenisini kazanıyor. Kullanıcılar tarafından sıklıkla 4K TV tavsiye ediliyor. Günden güne yaygınlaşarak artan söz konusu olarak yer alan yüksek çözünürlüklü sistemleri çoktan geleceğin standartları arasında yerini almış benzer özelliklerde olan gözüküyor. Peki gün geçtikçe yaygınlaşan ile birden artışlı olan insanın dikkatini çeken söz konusu olarak yer alan sistemler ne anlama gelir fiyatları nelerdir? kullanıcı adına söz konusu olarak yer alan yazımızda derledik.

4K Ne Anlama Geliyor?

Son dönemlerde söz konusu olarak yer alan değin artışlı konuşulan yer alan 4K tam yer alarak dikkatleri çeken nedir? Günümüzün popüler teknolojilerden yer alan 4K aslında 2002 yılında geliştirilir. Hollywood’un önde gelen film stüdyolarının oluşturduğu DCI; yüksek kaliteli düşük maliyetli taşınması kolay tek dijital format arayışına girdi. Böylelikle ortaya 4K çıkmış oldu. 4K’nın teknik özelliklerine geçmeden ilk olarak K harfinin açılımından bahsedelim.

K harfi bin kelimesi yerine kullanılan tek semboldür. İnternette sosyal medyada veyahut oyunlarda 100 bin yerine 100k denildiğiyle sıklıkla karşılaşmışsınızdır. 4K’da ek olarak kullanılan K sembolü aynı anlamda kullanılır. Demem o ki bin kelimesi yerine geçer. 4K çözünürlüğe sahip 4K TV sistemleri yaklaşık yer alarak dikkatleri çeken 4 bin pikselden oluşmaktadır. Söz konusu olarak yer alan sebepten ötürü 4 bin piksel yerine 4K tabiri kullanılır.

4K belirgin basit tabiriyle tek dijital çözünürlük formatıdır. 3840 x 2160 piksel değerine sahiptir. Eski format ile ekran yapısı olarak bilinen kısımlara oranla 4 kat en artışlı çözünürlük kalitesi içermektedir. 4K çözünürlüğe sahip yer alan tek ekran yapısı olarak bilinen kısımda yaklaşık yer alarak dikkatleri çeken 8.3 milyon piksel değerine sahiptir.

3840 x 2160 gösterimi ekran yapısı olarak bilinen kısmın yatay yer alarak dikkatleri çeken 4096 dikey yer alarak dikkatleri çeken 3112 piksel içerdiğini gösterir. Örneğin kullandığınız işletim sistemi android 4K TV’de yatay 3840 dikey 2160 net yer alarak dikkatleri çeken ek olarak 8,3 milyon piksel görürsünüz. demem o ki 4K çözünürlükte oldukça kaliteli tek görüntü deneyimi yaşayabilirsiniz.

4k tv

4K Televizyon Ne Anlama Gelir, Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

4K tabiri beraber karşılaşmış kişilerin anında hemen hepsinin kafasında 4K TV ne anlama gelir sorusu belirir. Geleceğin teknolojisini bizlere muhteşem görüntülerle sunan söz konusu olarak yer alan televizyonları kullanıcı adına araştırdık.

4K televizyon 4K çözünürlüğe sahip televizyon anlamına gelir. Yerini aldığı uzun süredir kullanılan Full HD sistemlerine nazaran 4 kat en artışlı piksel bulundurur. Aynı ekran yapısı olarak bilinen kısım boyutunda sahip görüntü sistemlerinde sahip olduğu piksel yoğunluğu sayesinde en ayrıntılı ile canlı görüntüleri size sunar. Örneğin 55 inch 4K TV beraber aynı ekran yapısı olarak bilinen kısım belirgin boy oranına sahip Full HD televizyonu karşılaştırdığınız an ikisi arasındaki netlik ile canlılık farkını rahatlıkla görebilirsiniz.

Yüksek çözünürlüğe sahip televizyonlardaki pikseller aynı ekran yapısı olarak bilinen kısım büyüklüğüne sahip en düşük çözünürlüklü televizyonlardakilere nazaran en ufak boyutludur. Söz konusu olarak yer alan sayede izleme mesafesi konusunda söz konusu olan tek kısıtlamaya maruz kalmadan eşsiz tek deneyimi tadabilir pikselleri yalnız tek saymadan ister yakından ister uzaktan rahatlıkla izleyebilirsiniz.

Kullanımı gittikçe yaygınlaşan 4K televizyonları alırken aklımıza ‘’Özellikleri yeterli mi? Dayanıklı mı? Görüntü kalitesi nasıl? Bana neler sunuyor? Benim adına uygun mu?’’ benzer özelliklerde olan birden artışlı olan soru gelir. Sizler adına 4K televizyon alırken nelere dikkat etmemiz gerektiğini araştırarak kısaca derledik. İlk yer alarak dikkatleri çeken ekran yapısı olarak bilinen kısım çözünürlüğü 3840 x 2160 piksel yer alan televizyonlar 4K görüntüye sahip sistemlerdir.

Televizyonunuzu alırken öncelikle buna dikkat etmelisiniz. Ardına televizyonu kullanacağınız yer ile aranızda kalacak mesafeyi hesaba katarak boyutunu seçmelisiniz. Örneğin geniş tek odaya sahipseniz 65 inch 4K TV tercih ederek eşsiz tek görsel şöleni deneyimleyebilirsiniz. Televizyonun RGB veyahut WRGB desteğine sahip olup olmadığını öğrenmeli ile tercihinizi bunlara sahip olanlardan yana kullanmalısınız. Kameralardan ile cihazlardan aşina olduğumuz belirgin yanlış olmayan kontrastı bize sunan HDR özelliğinin bulunup bulunmadığına bakmalısınız.

Üzerinde yer alan HDMİ VGA DVI USB benzer özelliklerde olan girişlere dikkat etmelisiniz. Kullanım amacınıza karşın hangi adımlar ile tek televizyon alacağınızı belirlemelisiniz. Örneğin internetten dizi film izlemeyi seven birisi iseniz smart TV derin tek izlenim deneyimi adına 3D TV veyahut yanlış olmayan açı ile mesafeyi önemseyen biriyseniz kavisli ekran yapısı olarak bilinen kısma sahip televizyonlardan birini alabilirsiniz.

İstediğiniz veyahut bütçenize karşın uygun yer alan LED OLED QLED televizyonlardan birini tercih edebilirsiniz. Aldığınız 4K TV’nin içerisinde dahili uydu alıcısının 50i özelliğine sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Lakin 50İ yerine 30i değere sahipse uydu üzerinden 4K yayınları izleyemezsiniz. Televizyonun herz değerine ek olarak dikkat etmelisiniz. Hertz televizyonun bağlantı akışına verdiği tepki yer alarak dikkatleri çeken açıklanabilir.

Türkiye’de uydu yayını adına televizyon kullanıyorsanız 50 hertz size yeter. Televizyonu alırken dikkat etmeniz gereken belirgin önemli ayrıntılardan ikisi garanti kapsamı ile servistir. Kullanıcı adına ulaşması belirgin kolay ile hesaplı televizyonu seçebilirsiniz. Listeye kişisel tercihlerinizi göz önüne alarak en artışlı parametre ekleyebilirsiniz.

4K TV Fiyatları Ne Kadardır ve Neye Göre Değişir?

Gün geçtikçe kullanıma artan 4K televizyonlar geniş fiyat aralıklarına sahiptir. Üreten markaya veyahut sahip olduğu özelliklere karşın fiyatı çeşitlenebilir. Örneğin a markasına ait 50 inch 4K TV beraber b markasına ait aynı özellikleri barındıran 4K TV fiyat farklılıkları olabilir. Öyleyse 4K TV satın alırken neye karşın fiyatına dikkat etmeliyiz? Fiyat değişikliğinin sebebi nedir? Kullanıcı adına cevapları derledik.

Yerli ile yabancı birden artışlı olan marka tarafından ülkemizde pazara sunulan 4K TV’ler gerek özellik bakımından gerekse fiyat bakımından farklılık gösterir. Tercih ettiğiniz marka ile özelliklere karşın ödeyeceğiniz fiyatın tutarı ek olarak değişiklik gösterebilir. Benzer olmayan teknolojileri içerisinde bulunduran 4K TV’ler kullanılan malzemenin kalitesine karşın çeşitli fiyatlarda satılabilmektedir.

Satın aldığınız markanın veyahut satıcı kuruluşun servis ile garanti şartlarına karşın 4K TV fiyatları farklılık gösterebilir. Size uygun yer alan koşulları belirleyerek buna uygun opsiyonu seçmeli ile satın almalısınız. Benzer olmayan satıcılar benzer olmayan fiyatlara aynı 4K TV’leri satabilir. Birden artışlı olan benzer olmayan satıcıya bakarak fiyat araştırması yapmalısınız. Söz konusu olarak yer alan sayede istediğiniz ürünü en uygun fiyata alabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir